پایان جشنواره ایدفا با برگزیده شدن کارگردان دانمارکی

پایان جشنواره ایدفا با برگزیده شدن کارگردان دانمارکی

«آپولونیا، آپولونیا» ساخته لیا گلوب کارگردان دانمارکی جایزه بهترین فیلم در رقابت بین‌المللی ایدفا ۲۰۲۲ را از آن خود کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از اسکرین دیلی، «آپولونیا، آپولونیا» ساخته کارگردان دانمارکی لیا گلوب برنده بهترین فیلم از سی و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) شد.پایان جشنواره ایدفا با برگزیده شدن کارگردان دانمارکی

این جایزه همراه یک چک ۱۵ هزار یورویی، عصر پنج‌شنبه در مراسمی که در تئاتر بین‌المللی آمستردام برگزار شد، به برنده اهدا شد.

این فیلم مستند هنرمند و نقاش جوان آپولونیا سوکول را در مدت ۱۳ سال دنبال کرده است.

جایزه ۵ هزار یورویی ایدفا در بخش بهترین کارگردانی به فیلم‌ساز بریتانیایی سایمون چمبرز برای فیلم «هیاهوی بسیار برای مردن» رسید که درباره آخرین ماه‌های زندگی دیوید عموی کارگردان که عاشق شکسپیر بود، ساخته شده است.

جایزه ۲۵۰۰ یورویی تدوین هم به ماریو استین‌برگن برای «سفر در دنیای ما» اهدا شد که در دوره پاندمی در خانه و حیاط پشتی خانه کارگردان ساخته شده است. این فیلم همچنین جایزه بهترین فیلم هلندی را هم از آن خود کرد.

جایزه بهترین فیلمبرداری ایدفا هم به پل گیلهوم برای «بهشت» اهدا شد.

در بخش انویژن، جایزه بهترین فیلم با چکی ۱۵ هزار یورویی به آنجی ونچیتو برای «مانیفستو» اهدا شد که متشکل از اکستریم ویدیو شات‌هایی است که توسط نوجوانان روسی گرفته شده و در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است. در این بخش جایزه بهترین کارگردانی به ارزش ۵ هزار یورو به روبرتا توره برای «فوق‌العاده‌ها» اهدا شد.

دارن امرسون کارگردان بریتانیایی هم برنده جایزه «ایدفا داک لب» برای فیلم «غیرداستانی همه جانبه» شد که فیلمی درباره فرهنگ دهه ۱۹۸۰ است.

سی و پنجمین جشنواره ایدفا از ۹ نوامبر شروع شده و تا ۲۰ نوامبر ادامه دارد.کارگردان دانمارکی برنده ایدفا 2022 شد - سینما خانه - خبر فارسی

کارگردان دانمارکی برنده ایدفا 2022 شد - سینما خانه - خبر فارسی

کارگردان دانمارکی برنده ایدفا 2022 شد/ مستندی در 13 سال - خبر فارسی

کارگردان دانمارکی برنده ایدفا 2022 شد/ مستندی در 13 سال - خبر فارسی
کارگردان دانمارکی برنده ایدفا 2022 شد - سینما خانه - خبر فارسی

کارگردان دانمارکی برنده
منبع خبر : iribnews.ir